Wspomaganie leczenia niepłodności akupunkturą

Akupunktura to jeden z wielu filarów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej obok ziołolecznictwa, i dietetyki. Medycyna Chińska to kompletny system zdrowia, nie traktujący wybiórczo objawu jako stanu chorobowego jednego narządu, lecz obejmujący wszystkie możliwe do wyleczenia korzenie choroby.

Patrzeć, czuć i słuchać.

Dla terapeuty tradycyjnej medycyny chińskiej ważny jest całościowy obraz problemu zdrowotnego. Czasem pytam o objawy pozornie nie powiązane z dolegliwościami, z którymi przychodzi pacjent. Ma to jednak kluczowe znaczenie dla podjęcia strategii leczenia. Diagnozowanie przyczyn chorób opiera się między innymi na oglądaniu języka pacjenta, oraz badaniu pulsu na nadgarstku zaś dokładny wywiad uzupełnia te informacje.

Z jakimi problemami radzi sobie akupunktura?

Akupunktura oraz zioła mogą pomóc we wszelkich kwestiach otaczających płodność, jak w tych wymienionych niżej:

U KOBIET:

• Endometrioza

• PCOS (zespół policystynicznych jajników)

• Niedrożność jajowodów

• Cienkie endometrium

• Blokada emocjonalna przed zajściem w ciążę

• Włókniako-mięśniaki

• Nieregularne cykle menstruacyjne

• Brak owulacji

• Zaburzenia poziomu hormonów (FSH, Prolaktyna, progesteron)

U MĘŻCZYZN:

• Poprawa parametrów nasienia, takich jak:

– Ruchliwość plemników

– Żywotność plemników

– Liczba plemników

– Budowa morfologiczna plemników

• Oraz problemy z erekcją, niskim libido i przedwczesnym wytryskiem.

Akupunktura ma wspaniałe efekty również jeśli chodzi o podniesienie skuteczności technik wspomaganego rozrodu (m.in. IUI – inseminacja domaciczna, IVF – zapłodnienie pozaustrojowe, itp.). Na każdym etapie harmonogramu (wyciszanie, stymulacja, pobieranie jajeczek, oraz transfer), jakiemu jest poddana pacjentka można dobrać odpowiednie nakłucia i przygotować organizm na jak najlepsze rezultaty bez efektów ubocznych dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Jak często będą nakłucia? I w jakim okresie czasu?

Dla pacjentów przygotowujących się do technik wspomaganego rozrodu lub starających się zajść w ciążę naturalnie, zaleca się kontynuowanie terapii przez okres 90-120 dni o częstotliwości wahającej się od 1-2 zabiegów tygodniowo, wliczając w to często terapie zioło lecznicze oraz zmianę diety. Spoglądając na to z perspektywy medycyny zachodniej to:

1) pełny cykl tworzenia się nowych, dojrzałych plemników trwa 74-100 dni. Warto o tym pamiętać jeśli w celu poprawienia jakości nasienia zmieniamy styl życia, przyjmujemy preparaty / suplementy diety. Efektów ich działania możemy oczekiwać najwcześniej po około 3 miesiącach.

2) rozwój pęcherzyka w stanie spoczynku do stadium dominującego (owulacji) trwa 120 dni

Oznacza to, że jeśli chcemy osiągnąć jakieś efekty w pierwszym stadium rozwoju jajeczek i plemników, to musimy rozpocząć terapię i kontynuować ją przez ich odpowiednią długość życia. Najlepsze rezultaty wynikające z akupunktury i ziołolecznictwa zostały odnotowane w czwartym, piątym i szóstym miesiącu – bezpośrednio po trzech miesiącach leczenia.

Efekty akupunktury

Zwykle trzy pełne cykle menstruacyjne wystarczą, aby się upewnić, czy dzięki leczeniu zachodzą oczekiwane zmiany. Często zachęcam moje pacjentki do obserwacji termiczno-objawowej w trakcie kuracji akupunkturą (badanie temperatury, śluzu i szyjki macicy). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na polskojęzycznym portalu www.28dni.pl, karta do obserwacji cykli miesięcznych (darmowy program do pobrania), do ściągnięcia również KARTA OBSERWACJI CYKLU (w formacie .pdf)

W wyniku stosowania akupunktury pacjentki zauważają zmniejszenie się oznak ZNP, odczuwają mniej boleśnie menstruację, pojawia się komfort trawienny, lepsze samopoczucie oraz przy najlepszym możliwym scenariuszu zachodzą w upragnioną ciążę.

opracowała Katarzyna Kołodziejczak-Pokrywka